Forum www.zaocznipedagogika.fora.pl Strona Główna
 Strona glówna  •  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Galerie  •  Rejestracja  •   Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj 
Opracowane zagadnienia na kolosa z filozofii ĆW 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zaocznipedagogika.fora.pl Strona Główna -> Ćwiczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor
Wiadomość
Kacha
UżytkownikDołączył: 17 Gru 2007
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Grodziec

PostWysłany: Wto 11:07, 15 Kwi 2008  

1.Jak wyjaśnić słowo filozofia?
U zródła słowa "filozofia" znajdują się 2 greckie wyrazy: przyjaciel i mądrość.Słowo mądrośc pojawia się już w najwcześniejszych tekstach greckich, jakimi są dzieła Homera i Hezjoda. Jednak założenie "przyjaciel madrości" pierwszy raz spotykamy na przełomie 4 i 5 wieku u Heraklita.

3.Jak rozumie się filozofię w znaczeniu ścisłym i szerokim?
Początki filozofii związane są z szerokim znaczeniem wyrazu filozofia z którego z biegiem czasu wyodrębnia się węższe, czyli filozofia w znaczeniu ścisłym.

4.Z jakich dyscyplin składa się filozofia?
Na filozofię składa się szereg dyscyplin:
-logika
-metafizyka
-teoria poznania
-psychologia
-teologia naturalna
-etyka
-estetyka
-kosmologia
(zeszyt-hist.filozofii,psychologia,metafizyka)

5.Ośrodki inne w których powstała filozofia?
-Chiny
-Indie
-Grecja
-kultury Żydów i Arabów

6.Jakie czynniki wpłyneły na to,że filozofia powstała w Grecji?
-położenie geograficzne
-ustrój polityczny
-dobrobyt
By doszło do narodzin filozofii, konieczne było sprzęgnięcie się 3 zjawisk kulturowych.

7.Z czego filozofia grecka powstała?
-wierzenia religijne
-umiejetności praktyczne
-reguły mądrości życiowej (zawarta w przysłowiach i dyrektywach)
W poezji kosmologicznej i w wierzeniach religijnych przedstawione zostały pierwsze koncepcje ogólne ukazujące pierwotne wyobrażenia o świecie, wyrażające się w mitach.Nie nalezy lekceważyć mitów i bajek, ponieważ mogą one w wielu przypadkach dać impuls do bardzo cennych koncepcji. I tak jest w przypadku najwcześniejszej koncepcji greckiej.
Na tym podłożu powstała filozofia grecka.Arystoteles zastanawiając się nad jej genezą,stwierdził,że zródłem filozofii było zdumienie w wyniku którego zaczęto sie dziwić otaczającemu światu oraz istnieniu samorzutnego ruchu.

8.Ośrodek Joński i Italski.
Myślenie naukowe zaczyna się w koloniach jońskicj,zwłaszcza w Milecie. Tamtejsi uczeni dokonują wielkiego dzieła, przekraczaja granicę mitu,poezji czy praktycznej sztuki i formułują pierwsze naukowe teorie rzeczywistości.
W 4 wieku przed Chrystusem w kolonach jońskich w Azji Mniejszej powstaje filozofia grecka.Jednak w drugiej połowie 4 w wskutek wojen perskich podupada szereg miast w Azji Mniejszej i osrodki umysłowe przenoszą się do spokojniejszej Italii. Wobec tego powstają 2 ogniska intelektualne:joński w Azji Mniejszej i italski w Wielkiej Grecji.Oba te ośrodki stanowią zródła filozoficznej myśli greckiej, która od zainteresowań kosmologicznych przechodzi następnie do metafizycznych a jeszcze pozniej do epistomologicznych,logicznych i etycznych.

9.Podział filozofii.
I F.Ueberweg:
1.fil. przedattycka
2.fil. attycka
3.fil. hellenistyczno-rzymska
II F.Copleston:
1.fil.przed Sokratesem
2.okres sokratejski
3.Platon
4.Arystoteles
5.fil.poarystotelejska
III E.Zeller:
1.fil.poarystotejejska
2.Sokrates,Platon,Arystoteles
3.fil.poarystotelejska
IV W.Tatarkiewicz:
1.początki-dominacja kosmologii
2.oświecenie-okres humanistyczny
3.systemy
4.szkoły-dominacja problematyki etycznej
5.synkretyzm-okres religijny

10.4 typy zródeł.
1.Z dzieł filozofów starożytnych zachowało się bardzi niewiele tekstów.Należą do niach wszelkie dzieła Platona, część prac Arystotelesa, poglądy Epikura przedstawione w poemacie Lukrecjusza.Pisma przedstawicieli stoicyzmu młodszego-Epikreta, Seneki, Marka Aureliusza, sceptyka Sekstusa Empiryka i wielu innych np.Filon z Aleksandrii.
Z dzieł innych filozofów zachowały się albo fragmenty które wydane zostały przez H.Dielsa,albo relacje. Bardzo cennym zródłem informacji są dla nas poglądy jakie w odniesieniu do teorii swych poprzedników przedstawili inni filozofowie np. u Platona znajdujemy niewiele wiadomości historycznych, są one jednka bardzo istotne. Spośród nich wspomnieć można o znakomitym zestawieniu postaci EmpeDoklesa i Heraklita czy Zenona i Parmenidesa. Bardzo ważnym zródłem są również prace Arystotelesa. Spośród najpózniejszych zródeł wspomnieć warti o pismach komentatorów Arystotelesa, Temistiusza a zwłaszcza Symplicjusza. Kończąc ten opis trzeba jeszcze wymienić relacje zawarte w pismach Aleksandra z Afrodyzji, neoplatonika Jamblicha oraz Ojców Kościoła.
2.Doksografowie. Najogólniej mówiąc doksografami nazywamy tych pisarzy którzy referują poglądy greckich filozofów. Termin ten ma jednak również ścisłe znaczenie.Jak twierdzi H.Diels, doksografami w tym znaczeniu są ci,którzy czerpią z "Poglądów filozofów przyrody" czyli dzieła Teofrasa,chociaż dzieło to zagineło,w przekazach,przedewszystkim u Symplicjusza,znajdujemy częściowo zachowaną pierwszą i ostatnią jego księgę. Zachowały się 2 dzieła doksografów właściwych: "Poglądy filozofów" przypisywane Plutarchowi i "Wypisy" Jana Stobajosa.
3.Doksografowie biograficzni.Spośród nich najważniejszy jest opierający się na Teofraście Hipolit, z którego pism znana jest nam pierwsza księga dzieła zatytułowanego "Odparcie wszystkich herezji". Ważnym zródłem jest także dzieło Diogenesa Laertiosa "Żywoty słynnych filozofów". Krótkie zestawienie doksograficzne mamy r.ównież u Ojców Kościoła.Do bardzo ważnych świadectw należą "Wspomniejia o Sokratesie" napisane przez ucznia Sokratesa Ksenofonta oraz żywoty Diogenesa Leartiosa.
4.Chronologowie,czyli ci pisarze którzy ustalają ważną chronologię dla dziejów filozofii.Twórcami działającymi na tym polu są Eratostenes z Cyreny i Apollodoros z Aten.Chronologowie podają przy każdym filozofie okres jego dojrzałości,który wypada na 40 rok życia danego filozofa.Informacje przekazane przez chronologów są bardzo ważnym punktem odniesienia do którego nie należy jednak podchodzić bezkrytycznie.

11.Doksograf-doksograf biologiczny.
Doksografowie. Najogólniej mówiąc doksografami nazywamy tych pisarzy którzy referują poglądy greckich filozofów. Termin ten ma jednak również ścisłe znaczenie.Jak twierdzi H.Diels, doksografami w tym znaczeniu są ci,którzy czerpią z "Poglądów filozofów przyrody" czyli dzieła Teofrasa,chociaż dzieło to zagineło,w przekazach,przedewszystkim u Symplicjusza,znajdujemy częściowo zachowaną pierwszą i ostatnią jego księgę. Zachowały się 2 dzieła doksografów właściwych: "Poglądy filozofów" przypisywane Plutarchowi i "Wypisy" Jana Stobajosa.
Doksografowie biograficzni.Spośród nich najważniejszy jest opierający się na Teofraście Hipolit, z którego pism znana jest nam pierwsza księga dzieła zatytułowanego "Odparcie wszystkich herezji".

12.Jakie są narzedzia filozofii.
-pojęcie
-argumentacja
-doświadczenie
-język

13.Co znaczy,że filozofia na charakter kosmopolityczny?
Filozofia ma charakter kosmopolityczny: ten kto pobiera u niej nauki,jest urodzonym obywatelem świata, świata wspólnego wszystkim ludziom.
filozofowie przyrody byli zainteresowani kosmosem (a kosmos to wszystko co nas otacza),dlatego filozowia ma charakter kosmopolityczny.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
blackman997
UżytkownikDołączył: 25 Sty 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 13:01, 19 Kwi 2008  

Dziękuję bardzo !!! To się nazywa dbać o koleżanki i kolegów z grupy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zaocznipedagogika.fora.pl Strona Główna -> Ćwiczenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
   
 
Opcje 
Zezwolenia Opcje
Kto jest na Forum Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Kto jest na Forum
 
Jumpbox
Kto jest na Forum
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Theme FrayCan created by spleen & Download
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin